Eredeti cím: Ten Questions for a New Year
Írta: Don Whitney
Fordította: Sipos Edina
Még Isten leghűségesebb embereinek is meg kell állniuk időnként, hogy elgondolkodjanak azon, merre megy az életük. Sokszor egyik zsúfolt hétről a másikra bukdácsolunk, anélkül, hogy egy percre is elgondolkodnánk azon, hogy merre tartunk és merre kellene mennünk.
Egyszer régen, amikor Isten népe elhanyagolta a vele való kapcsolatát, az Úr megfeddte őket Haggeus prófétán keresztül: „Gondoljátok meg, mi történik veletek!” (Haggeus 1,5). Arra ösztönözte őket, hogy átgondolják, mi történik velük, és annak fényében értékeljék felületes lelkiségüket, amit Isten mondott nekik.
Tíz kérdés
Egy új év kezdete ideális időszak arra, hogy megálljunk, felnézzünk és mérlegeljük, hogy hol tartunk. Nagyszerű lehetőség arra is, hogy „meggondoljuk, mi történik velünk”. Ahhoz, hogy ezt megtegyük, összegyűjtöttem tíz kérdést, amiket imádságos szívvel feltehetünk Isten jelenlétében.
1. Mit tehetsz ebben az évben azért, hogy jobban élvezd Isten jelenlétét?
Az, hogy Isten jelenlétét élvezhetjük, elsősorban annak a kegyelemnek köszönhető, amit tőle kaptunk. Azt ígérte, hogy a legközvetlenebbül és legkövetkezetesebben olyan eszközökön keresztül áld meg bennünket, mint az Ige, az imádság és a gyülekezet. Azt tanácsolom, hogy elmélkedj a Szentíráson a napi igeolvasásod mellett. Jobb, ha kevesebbet olvasol – ha erre van szükség –, de az elmélkedésnek köszönhetően emlékszel is valamire, mint ha többet olvasol, de semmire nem emlékszel.
2. Milyen lehetetlen helyzetért imádkozhatsz?
Több mint egy tucat olyan kijelentés van a Bibliában, amiben „Isten azonban” tesz valamit – ilyen például a Róma 5,8, amiben azt olvashatjuk, hogy „Isten azonban a maga szeretetét mutatta meg irántunk, mert Krisztus már akkor meghalt értünk, amikor még bűnösök voltunk.” Emberileg lehetetlen helyzetek, „Isten azonban” átformálta őket. (Efezus 2,1-7) Milyen „Isten azonban” helyzetért imádkozhatsz a jövő évre?
3. Mi a legfontosabb, amit tehetsz azért, hogy javuljon a családi helyzeted?
Ha nem szoktatok családi áhítatot tartani, akkor a legjobb tanács, amit adhatok az, hogy vezessétek be ezt a szokást. Mindössze napi 10 perc bibliaolvasás, imádkozás és éneklés –mindenfajta előkészület nélkül. Családi áhítat (eredeti cím: Family Worship, a szerk.) című füzetem további segítséget nyújt ebben.
4. Mely lelki gyakorlatban szeretnél a leginkább fejlődni ebben az évben?
Inkább valamelyik személyes területen (azaz olyanon, amit egyedül gyakorolsz), vagy interperszonális területen (olyanon, amit más hívőkkel gyakorolsz)? Amint eldöntötted, melyiken, határozd meg a következő lépésedet, és azt is, hogy mikor teszed meg!
5. Mi veszi el a legtöbb időt tőled, és hogyan szeretnéd visszanyerni ezt az eltékozolt időt?
A közösségi média? A tévé? Videójátékok? A sport? A hobbid? Ezek közül bármelyik képes arra, hogy túl sokat vegyen el a szívünkből és az időnkből. Meg kell térned ebből? Az, hogy megpróbálod abbahagyni, valószínűleg nem elég. Ha aktívan helyettesíted valami jobbal, az segít abban, hogy „kihasználjuk az alkalmas időt, mert az idők gonoszak.” (Efezus 5,16)
6. Hogyan tudnád a leghasznosabban és újszerűen erősíteni a gyülekezetedet?
Habár gyakran hangsúlyozzuk, hogy a hívők egyénenként alkotják Krisztus testét (1Korinthus 6,15), az Újszövetségben hétszer többször szerepel az, hogy a gyülekezet Krisztus teste (Efezus 5,23). A Krisztussal való személyes kapcsolatunk gyakori hangsúlyozása ne csökkentse annak a fontosságát, hogy Jézust az Ő testén keresztül szolgáljuk. Hogyan erősödhet a gyülekezeted ebben az évben neked köszönhetően? Azáltal, hogy szolgálsz? Adakozol? Imádkozol?
7. Kinek a megtéréséért imádkozol majd a legbuzgóbban idén?
Ha valakinek a megtéréséért gyakran és buzgón imádkozunk, akkor jobban felismerjük azokat a lehetőségeket, amikor elmondhatjuk neki az evangéliumot. Hajlandó vagy elkötelezni magad amellett, hogy legalább egy ember üdvösségéért imádkozz minden egyes nap az új évben?
8. Mit teszel majd a leginkább annak érdekében, hogy ez az év más legyen, mint a tavalyi?
Természetesen Isten szuverén úr minden felett, és sok olyan dolgot hoz az életünkbe, amivel kapcsolatban semmit sem tehetünk. Másfelől azonban, az Ő szuverenitásában valamennyi felelősséget is ad nekünk az életünk számos területe felett. Melyik területen szeretnéd a legnagyobb változást tapasztalni a múlt évhez képest? Lehet, hogy erre a kérdésre a választ már egy korábbi pontban megadtad. Melyik válasznál érzed azt, hogy a Szentlélek erre akarja a leginkább felhívni a figyelmedet?
9. Mivel tudnád javítani az imaéletedet ebben az évben?
Van, akinek csupán annyit kell tennie, hogy félretesz valamennyi időt az imádkozásra, ahelyett, hogy mindig csak „útközben” imádkozna. És lesz olyan is, aki elsajátítja majd azt az egyszerű és biblikus gyakorlatot, hogy igeverseket imádkozik (a cikk eredeti nyelven, angolul olvasható, a szerk.).
10. Mit tehetsz ebben az évben, ami a legfontosabb lesz majd 10 év múlva? Az örökkévalóságban?
A figyelmünket manapság leginkább a rövidtávú határidők kötik le. A sok elfoglaltság és a fáradtság gyakran arra korlátoz bennünket, hogy valahogy túléljük az aznapot. Ne engedd, hogy a sürgős dolgok úgy eluralkodjanak rajtad, hogy elvonják a figyelmedet, és elhanyagolj olyan dolgokat, amiknek jelentős hosszútávú hatásuk van a lelkedre, a családodra vagy a gyülekezetedre!
Gondolj az újévre!
A fenti kérdések értéke nem a mélységükben rejlik, hanem abban, hogy egy témára vagy elköteleződésre irányítják a figyelmünket. Például, ha azt tűzöd ki célul, hogy egy konkrét személyt különösen is bátorítani fogsz az idén, akkor valószínűleg jobban eszedbe jut majd, hogy bátorítsd őt, mint ha nem tűzted volna ki ezt a célt.
Ha hasznosnak találtad ezeket a kérdéseket, tedd őket ki valahova – a telefonodra, a számítógépedre, a naptáradra, vagy ahová emlékeztetőket szoktál kirakni – ahol gyakran átnézheted őket.
Remélem, hogy ez a cikk segít majd abban, hogy „meggondold, hogy mi történik veled”, hogy tervezz és célokat tűzz ki, és biblikus szorgalommal éld ezt az újévet. Emlékezz arra az alapelvre, hogy „A szorgalmasnak a tervei csak hasznot hoznak” (Példabeszédek 21,5)! De minden dolgunkban emlékezzünk arra is, hogy a mi királyunktól függünk, aki azt mondta: „nélkülem semmit sem tudtok cselekedni.” (János 15,5)
Don Whitney a bibliai lelkiség professzora és a Kansas City-beli Midwestern Baptista Teológia pásztori szolgálatának John H. Powell professzora. Ő a szerzője a Praying the Bible (Hogyan imádkozzuk az igét?), Spiritual Disciplines for the Christian Life (A keresztény élet lelki gyakorlatai), és Family Worship (Családi áhítat) című könyveknek.
Ha szeretnénk másokat is arra tanítani, hogy hogyan imádkozhatnak igeverseket, ingyenes kiadványok az alábbi weboldalon (angol nyelven, a szerk.) érhetők el: The Center for Biblical Spirituality.